Start typing to see products you are looking for.
 • Menu
 • Kategoriler

Alışveriş Kartı

Close
Menu
Ürün aramaya başlayın

Pelletler nasıl üretilir, Pelletin özellikleri nelerdir?

firma

Pelletler nasıl üretilir, Pelletin özellikleri nelerdir?


2019-10-05 13:24:00

Pellet, özellikle çam ağacı, zeytin çekirdeği, her türlü odun, talaş, yonga atıklarının öğütülerek talaş tozu haline getirilip yüksek basınçla sıkıştırılarak elde edilen küçük yakıt parçacıklara denir.

Pellet nedir? pellet resmi

Pelletler nasıl üretilir?

Ağaç türü tüm atıklar değirmen gibi büyük öğütücüde küçük toz haline getirilir. Bu toz parçacıkları fırınlara aktarılır. Fırında hem kurutulur hem nem oranı belli orana (%7 - 12 arası) düşürülür. Sonraki aşamada fırından büyük pres kazanlarına aktarılır. Yüksek basınçta preslenir ve küçük kalıplardan çıkar. Kalıplardan çıkarken otomatik olarak belirlen ağırlıkta ve miktarlarda paketlenir. Artık bu işlemlerde sonra çıkan pellet kömür ve ham oduna göre %300 daha fazla enerji verimliliği olan yakıta dönüşmüş olacaktır.

Pelletin özellikleri nelerdir?

 • Presten küçük parçalar halinde çıkar. Kullanımı çok kolaydır.
 • Sıkıştırılmış olduğu için oduna göre yanma süresi daha uzundur ve daha fazla ısı enerjisi yayar.
 • Nem oranı düşük olduğu için oduna göre yakıt kalorisi daha yüksektir. Yani enerji verimliliği %300 oranında fazladır. Kalori değeri 4500kcal/kg'dir.
 • Hammadesi ağaç-odun olduğundan karbondioksit üretmez, İçinde kimyasal madde bulunmaz. Kullanışlı ve güvenli bir yakıt türüdür.
 • Isıtma amaçlı kullandığımız Soba, Şömine, Kalorifer Kazanları, Pellet Sobaları gibi ürünlerde kullanılabilmektedir.
 • Kömüre göre verimi yüksektir. % 95. kömürün verimi % 65'dir. ve yanarken hava ihtiyacı %20 oranındandır.
 • Kömürde atık yani kül yaklaışık %40-50 'dir. Pellette ise yakıt %0,1'in altındadır. Atık olmadığından dolayı bacalarda tıkanma yapmaz, kurum bağlamaz.
 • Diğer yakıt türlerine göre çok daha güvenlidir.
 • Katı yakıtlar içinde en kolay yanan yakıt türü pelettir.
 • Kömür gibi zehirleme tehlikesi yoktur.
 • Pellet diğer yakıtlara göre %40 daha ekonomik ve çevreci bir yakıttır.

Pelllet kullanırsanız?

Pelletler doğal ağaç ve ahşap atıklarından oluştuğu için bir anlamda atıkları değerlendirmiş oluyoruz ve yinelenebilir bir enerji üretmiş oluyor. Ülke enerji tüketimine de büyük katkı sağlamış oluyoruz. Enerji ithalatını da azaltmış oluyoruz. Üretim arttığında bir anlamda da dış ticaret açığına da büyük katkıda da buşunmuş oluyor. Çünkü doğalgaz ihracatını da azalmış oluyor. %100 bize ait hammaddeden üretiliyor ve %100 yerli diyebiliriz.

Pelletler ekonomik etkisinin yanında sağlığı ve güvenliği de düşünmemiz gerekiyor. Kömürün ve diğer yakıtların sağlığa verdiği zararları hatta ölümle sonuçlanan soba kazalarını hepimiz üzüntü ile duyduk okuduk. Pelletler yapısı gereği kimyasal elementler içermez. Sobada yakıldığında atık olarak insan sağlığına zararlı madde bırakmaz.

Pelletlerin kullanımından da bahsedelim. Odun ve kömür kullandığınızı düşünürsek, odunları sobalara göre parçalamak, taşımak, depolamak zahmetli işlerdir. Kömür de aynı şekilde nakliyesi ve depolanlanması zahmetlidir. Pelletlerin taşınması, depolanması daha kolaydır. Sobada tüketimi de kolaydır. Daha az depo alanı gerekir.

Pelletler orman ürünleri atıklarından oluşur. Ormanlardaki atıklar da temizlenmiş olur. Ormanları yangın tehlikesinden de korumuş oluyoruz. Çünkü orman yangınları daha çok kolay tutuşabilen kurumuş ağaç parçalarından çıkabiliyor.

Pelletlerin önemli bir yararı da çevre kirliliğine neden olmamasıdır. Çevre kirliği aynı zamanda ozon tabakasına da zarar verdiği sağlığımıza zarar verdiği gibi biliyoruz. Kyoto Protokolüne göre kabul edilebilir CO salınım eşik değerlerinin altındadır.

soba çevre kirliliği

Klasik katı yakıtlı sistemlerde, bacalarda önemli oranda kreozot (katran ruhu) oluşur. Pellet sistemlerde ise kreozot hemen hemen hiç yoktur.

BACA YANGINLARININ SEBEPLERİ

İçeriğinde atık miktarı fazla olan yakıtlar, tam olarak yakılamaz ve yanmamış uçucular buhar halinde yanma sonu ürünü olarak bacaya geçer. Yanmamış parçacıklardan meydana gelen bu uçucu ürünler, baca içindeki sıcaklık yaklaşık 120 °C altındaki sıcaklıktaki yüzeylere temas ettiğinde, dumanda içindeki uçucu ürünler yoğuşarak katran benzeri çökeltiler oluşturur ve baca cidarına yapışır. Sıcaklıklar 60 °C altına düştüğünde koyu ve yapışkan bir maddeye dönüşür. Ardışık katmanlar halinde baca içinde gittikçe kalınlaşır. Bu koyu yapışkan çözeltiye kreozot (creosote) denir ve baca yangınlarının temel nedenidir

Kreozot siyah veya kahverengi görünümlüdür. Kabuğumsu, yağlı, sert, katranımsı, yapışkan veya parlak olabilir. Her ne formda olursa olsun kreozot çok yanıcıdır. Yeterli miktarda birikirse tehlike oluşturur.

Prof. Dr. Abdurrahman KILIÇ İTÜ Makina Fakültesi BACA YANGINLARI
Yangın ve Güvenlik Dergisi, Sayı 194, s.8-10, 2017

soba bacalarında Kreozotun oluşması

Sadece İstanbul'da baca yangınları tablousu

istanbul baca yangınları sayısı

PELLET SOBALARI

Pelletleri sıcak su tesisatında da kullanabiliyorsunuz.  Karbonmonoksit gazı içermediğinden zehirlenme riski yoktur.Sıcak suyu istenilen seviyede tutabilen, otomatik ateşleme sitemi olan, oda termostat ile sıcaklık kontrolü yapabilen hem estetik, şık sobalar üretilmiştir.

 

pellet sobası

 

Pelletler ve pellet sobaları için sitemizdeki ürünlere gözatabilirsiniz.

Yazan: Nevzat DERELİ

Bu haber için yorum yazabilirsiniz

Mail adresiniz yayınlayacak. İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

İNŞAATÇILAR.NET
BÜLTEN KAYIT

sektörde neler oluyor

Mail gönderme şartlarını kabul etmiş olursunuz Mail Gönderme şartları

Scroll To Top